Co vlastně víme o kaizenu?

Možná jsme už o kaizenu slyšeli. Tenhle pojem se občas mihne v různých přednáškách, školeních, něco málo se dozvíte na internetu a z wikipedie, něco se dá načíst z diplomových prací, existuje pár knih a někdo se s touto aktivitou potkal  v továrně.

Bohužel tahle zajímavá a široká oblast je v 99% případů prezentována velmi zkratkovitě. Mnozí z nás ji vysvětlí jako „postupné zlepšování“, „malé změny každý den“, formálně se v prezentacích objevuje „změna k lepšímu“.
 

Koučové osobního rozvoje ji rádi prezentují formou:
„chceš běhat?,
„tak začni první den procházkou,
potom přidej běh na kilometr,
pak dva a nakonec
uběhneš maraton“ 🙂

To je sice dobře znějící příklad, je v tom zlepšování, je v tom osobní rozvoj – ale v čem je vlastně ten kaizen ? Za mně je tohle úplně běžné české zlepšování běhu 🙂

Principy kaizenu v průmyslu

Mnohem lepší představu o kaizenu najdeme pokud je používán v průmyslu. Tam je totiž kaizen popsán v několika oblastech a aktivitách, které jsou mnohem konkrétnější než prosté „zlepšování“. Tyhle oblasti zároveň umožňují zaměřit pozornost určitým směrem.

Pro příklad uvedu pár pojmů, které v „průmyslovém kaizenu“ můžeme zaslechnout:

  • Gemba – pracoviště
  • Muda – plýtvání
  • Dodavatel
  • Taktování linky
  • Zmetky
  • Skladování
  • Úspory vs Inovace

Tyhle věci si jistě dovedete představit v souvislosti s nějakou výrobní linkou nebo továrnou. Ale lze je nějakou použít i jinde ? Co třeba v administrativě, v IT, nebo ve vzpomínaném osobním rozvoji, sportu nebo prostě v běžném životě ?

Na většinu těchto pojmů se dá najít analogie v běžném životě i jiných něž průmyslových oblastech. A stejně jako v průmyslu je lze zdokonalovat. Dokonce i takové „taktování linky“ lze použít úspěšně v soukromém životě. No a pokud se zamyslíte nad skladováním, jistě vás samotné napadne, jak se v této oblasti zlepšit třeba doma.

Paradoxně, pokud bychom šli až na jádro věci, tak můžeme tvrdit, že kaizen (ale třeba taky agile a jakákoli jiná metodika) vlastně není nic jiného než zdravý selský rozum. Z nějakého důvodu ale lidé lépe využívají zdravý rozum, pokud se z něj udělá nějaký balíček, který se pojmenuje, popíše a obsahuje určitá doporučení.